Hissettiğiniz Kişi Olabilmek…

Kaç erkek aşık olduğu kadının bir gün içinde duyduğu ‘gerçek kimliğine’ kavuşma çağrısına,  kalbi ezile ezile eşlik edebilir? Sevdiği kadını ve onunla yaşadığı aşkı, içinin derinine gömerek, tüm gücü ile onun -üstelik de öleceğini bile bile- tüm dönüşüm sürecinde sonuna kadar yanında olma gücünü kendinde bulabilir? Belki de ancak bir kadının yapabileceği bir şeydir bu! Ya da gerçekten koşulsuz sevebilen birinin…

The Danish Girl/ Danimarkalı kız, Tom Hooper’ın 2015 yılında yönettiği, senaryosunu David Ebershoff’un ressam Lili Elbe ve Gerda Wegener’ın hayatından esinlenerek yazdığı aynı adlı kitabından uyarlanan, ilk cinsiyet değiştirme ameliyatının gerçek hikayesi. Her ne kadar hikaye Einar Wegener’ın kadın olma süreci üzerine odaklanıyor gibi görünse de, öyküde insanın gerçekten nefesini kesen Gerda’nın değişen cinsel kimliği ve yönelimine rağmen, sonuna kadar yanında olduğu ‘kocasına’ duyduğu sıra dışı aşk.

Bizim henüz sosyo-kültürel evrimini tamamlayamamış toplumumuza, -günümüzde nefretle, kuşkuyla, ve belki de korkuyla bakılan- trans bireylerin verdikleri mücedelenin 80 kusur yıl önceki kökenine inen hikayenin, bugün hala daha devam eden hak ve eşitlik arayışı, ‘cinsel kimlik’ ve ‘cinsel yönelim’ kavramları açısından, az da olsa farkındalık kazandırmasını ümit ediyoruz.

GA-GA team © 2016

Filmin Özeti

David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı 2000 tarihli romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbe’nin (gerçek adı Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşıyor. Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Gottlieb ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’ya (Alicia Vikander) bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegener’in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel, hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.

Çekilip çekilmeyeceği 2008’den beri konuşulan film, ilk kez 2015 Venedik Film Festivali’nde gösterildi. İlk başlarda yönetmen olarak Lasse Hallström, oyuncu olarak Nicole Kidman, Rachel Weisz, Charlize Theron gibi isimler konuşulmuştu.

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s