İnsanlık tarihinde kaç hanedan vardır ki kendi olabilmek için tahtından vazgeçmiştir? Büyük komutanlar, gözü kara fatihler, kanlı savaşlar dışında kaç tane kral veya kraliçe okutulmuştur tarih kitaplarında bizlere?

Kadın ve erkek etiketlerinin dışında, babasından tek çocuk olarak kendisine (ne ironiktir ki erkek doğmadığı için öldürülmeye bile çalışılmıştır) kalan imparatorluğu din ile değil felsefe ile yönetmeye çalışan, kitap delisi, sanat aşığı, belki de Avrupa soyluları içinde en entellektüel yöneticiydi Christina. Maskülen giyim tarzı, bir kadınına olan aşkı ile tabuları yıkan, hiç bir erkekle evlenmeyeceğini ayan meyan ilan eden ve sonunda kendi olabilmek için tahtını kuzenine bırakarak, mezhebini bile değiştirerek ülkesinden ayrılan sıra dışı bir karakter.

İlk kez 1933 yılında Rouben Mamoulian’ın beyaz perdeye uyarladığı ve Greta Garbo’nun muhteşem oyunculuğu ile o dönemi kasıp kavuran filminin ardından, 2015 yılında Mika Kaurismäki yorumu ile ödüllere doymayan “The Girl King” mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. Başroldeki Malin Buska’nın oyunculuğu ise oldukça göz dolduruyor.

GA-GA team © 2016

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s