»Kaynak

sbm

İsmail VOLKAN/ Mehmet KARA/ Ahmet İLKTAÇ

İstanbul’da başlayıp, Türkiye’nin birçok iline yayılan sokaklardaki taş ve beton merdivenlerin rengarenk boyanması aktivitesinin benzerleri dün Başkent Lefkoşa’da, Gazimağusa’da ve Girne’de de gerçekleşti.

Türkiye’de “Gökkuşağı Devrimi” diye anılan aktivitenin Kıbrıs’a da sıçraması, üç büyük kentimizde rengarenk görüntüler ortaya çıkardı.

Lefkoşa’da Dereboyu’nda, Mehmet Akif Caddesi ile Atatürk Caddesi’ni birleştiren çember ile yakınlarındaki kaldırımların beton blokları boyandı.

Aktivistler, Gazimağusa’da halk arasında “Aşıklar Yolu” diye bilinen yolu ve surlar içindeki bazı yolları boyamayı tercih etti.

Girne’de ise Girne Kalesi’ni otoparka bağlayan merdivenler, gökkuşağı rengine boyandı.
Üç kentte de kaldırımların, çemberin, yolların ve basamakların boyanması vatandaşlar tarafından sempatiyle karşılandı. KIBRIS’a konuşan bazı vatandaşlar, boyanan alanların hoş bir görüntü kazandığını söyledi.

Etkinliğin üç kentteki başka bölgelere ve diğer kentlere de sıçrayabileceği tahmin ediliyor.

Belediye yetkilisi: Kimse şikayet etmedi

Lefkoşa Dereboyu’nda Mehmet Akif Caddesi ile Atatürk Caddesi’ni birleştiren çember ile yakınlarındaki kaldırımların beton bloklarının boyandığını gören başkentliler ise önce çok şaşırdı, ardından beğenilerini dile getirerek, kentin tüm kaldırım ve çemberlerinin bu şekilde renklendirilmesini istedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden (LTB) bir yetkili, Dereboyu’ndaki çember ve kaldırımların boyanmasının Türkiye’deki merdiven boyama aktivitesiyle ilgili oluğunu düşündüklerini belirtti ve kimsenin belediyeyi arayıp şikayetçi olmadığını söyledi. Belediye yetkilisi, bu konuda ne yapılacağıyla ilgili herhangi bir çalışma yapmadıklarını ifade etti.
Polisin soruşturma başlattığını belirten yetkili, ilerleyen günlerde konuyla ilgili karar alıp açıklama yapacaklarını kaydetti.

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s