»Kaynak

Türkiye’nin İstanbul şehrindeki Fındıklı bçlgesinde Salı Pazarı esnafı olan 64 yaşındaki Hüseyin Çelikel’in, mahallenin bakımsız merdivenleri ve Beyoğlu Belediyesi’nin kayıtsız tavrından rahatsız olması ve yanı başındaki devasa merdivenleri gökkuşağı renklerine boyaması ile Türkiye’de bir fonomene dönüşen ve “Gökkuşağı Devrimi” olarak anılmaya başlanan hareket Kıbrıs’ta da kendini gösterdi.

Başkent Lefkoşa’nın kuzeyindeki en işlek caddelerden biri olan ve Dereboyu olarak bilinen Mehmet Aşık Caddesi’nin üzerindeki çember gökkuşağı renklerine boyandı.

Öte yandan Mağusa’da Aşıklar Yolu olarak bilen bölgede yol gökkuşağı renklerine boyandı.
Girne’de de şehrin içerisinde olan merdivenler gökkuşağı renkleriyle kendini gösterdi.

 GazeddaKıbrıs

sbm

Mağusa

sbm

Girne

sbm

Lefkoşa

sbm

Mağusa

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s