»Kaynak

sbm

Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa kenti sakinleri, geçtiğimiz Pazartesi gününü çeşitli yerlere konulan gökkuşakları ve LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) pankartlarıyla karşıladılar. “Biz de varız!” demek isteyen Kuzey Kıbrıslı LGBT’ler, varlıklarını ve mesajlarını bu sessiz eylemle ada sakinlerine duyurmaya çalıştılar.

Dünyanın pek çok yerinde düzenlenen büyük yürüyüş ve etkinliklere kıyasla bu eylem kimilerine fazla minimal gelebilir; fakat bunun sebepleri var. “İşimizi kaybetmekten, aile ve arkadaşlarımız tarafından dışlanma ve reddedilme korkusundan dolayı böyle bir eylemi ancak karanlıklarda saklanarak gerçekleştirebiliyoruz,” diyor isimlerini açıklamak istemeyen eylemciler.

Ne var ki, yerleştirilen gökkuşakları ve pankartlar gün ağardıktan birkaç saat sonra toplatılmış. “Tek derdi kimin kiminle ne yaptığı olan paparazzi bir toplum istemiyoruz” diyen katılımcılar oldukları gibi yaşamak, saygı görmek ve kabullenilmek istiyorlar.

Ülkede erkek eşcinselliğini suç sayan yasanın değiştirilmesine yönelik çalışmalar ise hâlâ sürüyor.

Kaynak: KaosGL 12.08.2013

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s