»Kaynak

Haber Tarihi: 6 Ağustos 2013

sbm

5 Ağustos sabahının erken saatlerinde Gazi Mağusa ilçesinin merkezi bölgelerinde beliren gökkuşakları ve LGBT pankartları Mağusa sakinlerinin dikkatini çekti.
Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen Pride (Onur) yürüyüş ve festivallerinden sonuncusu İngilterenin Brighton şehrinde cumartesi günü gerçekleşti. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Pride etkinliklerinden etkilenen LGBT ve hak savunucuları, Kuzey Kıbrıs’ta henüz toplum tarafından kabul görememiş LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel) bireylerin varlığına dikkat çekmek amacıyla gizli bir eylem düzenlemişlerdir.

sbm

İsimlerini açıklamak istemeyen katılımcılar, “Biz de gün ışığında, cıvıl cıvıl bir festival ya da yürüyüş organize etmek isterdik. Maskelerin arkasına saklanmadan, nasıl ki herkes kendi olabiliyorsa, olduğumuz gibi kabul edilmek isterdik. Fakat ne toplum ne de anayasa bunu hazmedemiyor. İşimizi kaybetmekten, aile ve arkadaşlarımız tarafından dışlanma ve reddedilme korkusundan dolayı böyle bir eylemi ancak karanlıklarda saklanarak gerçekleştirebiliyoruz. İnsanlar hala bilinçsiz ve ön yargılı, hatta öyle ki, yerleştirmiş olduğumuz pankartlar ve gökkuşakları birkaç saat içerisinde toplatıldı.

sbm
LGBT olmanın halen daha bir seçim olduğuna inanıp, psikologların bunu ‘düzeltebileceğini’ zannedenler var. Tek derdi kimin kiminle ne yaptığını dert eden paparazzi gibi bir toplum istemiyoruz. Olduğumuz gibi yaşamak, saygı görmek, ve kabullenilmek istiyoruz.” açıklamasında bulundular.

Toplumun ve devletin ilerleyen dönemlerde konu ile ilgili bilinçleneceğine inanç belirten katılımcılar, LGBTbireylerin dünyanın her yerinde varolduğu gibi, Akdenizin bu küçücük adasında da varolduğunu, ve kendilerini ifade etmeye, pasif ve barışçıl eylemleriyle “Biz de burdayız!” diyerek, toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirttiler.

sbm

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s