Haber tarihi 03.05.2013
Suna ERDENsbmKuzey Kıbrıs’ta yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor. Mevcut yasada, doğaya aykırı cinsel münasebet”suçu 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. İşte bu yasayı geçersiz kılacak, Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu onayına sunuldu. Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa hazırladığı eşcinsel haklarının düzenleyen yasanın büyük bir çoğunlukla onaylanacağı bilgisine ulaşıldı.HEM ÖZGÜRLÜK HEM KORUMA: Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı’nda, 18 yaş üstü her bireyin cinsel tercihlerine özgürlük getirilirken, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yasa tasarısında cinsel istismar ve tecavüz suçlarına ağır hapis cezaları getiriliyor. 18 yaşın altındaki kız ve erkek çocuklarla bu tür ilişkiler yaşanmasına ise ağır hapis cezaları öngörülüyor.

ONAYA YEŞİL IŞIK: Konuyla ilgili Star Kıbrıs’a konuşan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Mehmet Tancer, herkesin cinsel tercihine saygı duyduğunu belirterek, eşcinsellerin haklarını düzenleyen yasanın meclis gündemine geldiğini söyledi. Tancer, kişilerin mahrem yerlerde, kendi özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürme hakkı bulunduğunu dile getirdi. Cumhuriyetçi Türk Parti (CTP) Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu da, tasarıda eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıktığını, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı.Toplumcu Kuruluş Partisi Genel (TDP) Başkanı Mehmet Çakıcı ise farklı yönelimi bulunan insanların cinsel tercihleri ve özel yaşam alanları ile ilgili bir yasak getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

TANCER, “AB İLE UYUMLU”: Yasanın Avrupa Birliği uyum yasaları ile bağdaştığını belirten Tancer, cinsel tercihlerinden dolayı kişilerin cezai yaptırıma uğramasının modern çağa uymadığını ifade etti. Tancer, “Eğer AB’ye üye olmak istiyorsak insanları kısıtlayan uygulamaların kaldırılması gerekiyor” dedi. Tancer, kişilerin mahrem yerlerde, kendi özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürme hakkı bulunduğunu dile getirdi.Tancer, “Yasa mecliste ve büyük bir olasılıkla onay alacak. Ancak bu kişilerin topluma açık yerlerde istedikleri gibi davranma hakkına sahip olacağı anlamına gelmez. Kişiler özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürebilir” dedi.

18 YAŞ SINIRI VAR: Tancer, eşcinselliğe özendirici propaganda yapılmasını gibi faaliyetlerin ise yasak olacağını vurguladı. Tancer, yasada 18 yaş sınırı getirileceğini belirterek bu yaşın altındaki çocuklarla doğaya aykırı ilişkiye girilmesi durumunda ağır cezalar öngörüldüğünü ifade etti.

EKENOĞLU, “SUÇ OLMAKTAN ÇIKTI”: Eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıktığını belirten Cumhuriyetçi Türk Parti Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğluise yasanın modern çağa uygun hazırlandığını belirterek şunları söyledi: “AB’deki yasalarla uyumlu bir yasa meclis gündeminde onay bekliyor. Yasada,18 yaşın altında çocuk denebilecek kişilerle bu tür ilişkiler kurulmasına ağır cezalar öngörülüyor.18 yaşın üstündeki kişilere yönelik daha özgürlükçü yenilikler getiriliyor. Ancak 18 yaşın üstünde ve kendi isteği ile bu tür bir ilişki yaşıyorsa suç sayılmıyor ancak kendi rızası dışına bir cinsel birleşme yaşanırsa yine çok ağır hapis cezaları öngörülüyor.”

HAKARET EDENE 3 YIL HAPİS: : Ekenoğlu, ceza yasasının 171,172,173 ve 174’cü maddelerinin tamamen kaldırıldığını, “Doğaya aykırı cinsi münasebet” teriminin yasadan çıkarıldığını söyledi. Ekenoğlu, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı.

CİNSEL İSTİSMAR VE TECAVÜZE AĞIR CEZALAR: Yasa tasarısındatecavüz ve cinsel istismar suçlarına ağır cezalar getirildiğini belirten Ekenoğlu, “14 yaşın altındaki kız veya erkek çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işleyenlere 10 yıl,14-16 yaş aralığındaki kız veya erkek çocuklara karşı cinsel istismar suçu işleyenlere 7 yıl ve 16-18 yaş aralığındaki kız veya erkek çocuklara karşı bu suçu işleyenlere 5 yıl hapis cezası verilmesi öngörülüyor” dedi. Cinsel istismarın yanı sıra tecavüz suçlarına da ağır cezalar getirildiğini açıklayan Ekenoğlu, rızası dışında kadın, çocuk; kız ya da erkek veya engelli kişilere karşı işlenecek tecavüz suçlarına 20 yıl hapis cezası öngörüldüğünü vurguladı. Ekenoğlu, son yıllarda artan vakalardan dolayı böyle bir değişikliğe gidilmesinin gerekli hale geldiğini ifade etti.

ÇAKICI, “GÜZEL BİR ADIM”: Toplumcu Kuruluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da farklı yönelimi bulunan insanların cinsel tercihleri ve özel yaşam alanları ile ilgili bir yasak getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Çakıcı, “AB’de cinsel tercihler ile ilgili insan hakları çerçevesinde değerlendirme yapılmış ve bu yasağın kişi haklarına aykırı olduğu vurgulanmıştır. Farklı yönelimler bir hastalık değil, bir tercihtir. Dolayısı ile insan haklarına aykırı olan mevcut yasanın değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi güzel bir adımdır” dedi.

MEVCUT YASADA SUÇ: Kuzey Kıbrıs’ta, yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor. Yasada, doğaya aykırı cinsel münasebet”suçu 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s