DUNYADA ESCINSELLIK, HAKLARIMIZ VE SIYASET

05.12.2011

Belcika`da escinselligini acikca kabul eden ilk Basbakan Elio di Rupo yakinda kurulacak hukumet ile birlikte ulkenin basina gececek. Neredeyse tum Belcika yeni Basbakan icin buyuk heyecan duyuyor ve demokrasilerinin tarihine O`nu altin harflerle kazimaya hazirlaniyorlar…

Di Rupo dunyada yuksek mevkilere atanan ne ilk ne de son escinsel politikacidir.

Ornegin, Avrupa’da eşcinselliğini açıkça kabul eden ilk başbakan olan Johanna Sigurdardottir, 12 Haziran 2010 tarihinde eşcinsel evliliğe meclis kararıyla onay çıkmasından kısa bir süre sonra  beraber yaşadığı sevgilisi Jonina Leosdottir ile evlenerek İzlanda’nın ilk eşcinsel evliliğini de gerçekleştirmiş olmustu. Başbakanın evliliği LGBTI (Lezbiyen, Gay, Bisexuel, Trans, Intersex) yonelimleri, dogustan tasidiklari ozellikleri oldugundan dolayi dislanan, ayrimciliga ve siddete maruz kalan, kendilerini gizlemek zoruda birakilan, Haklari ihlal edilen bireylerin hak arama hareketi için büyük önem taşıyor; su an dunyada gelinen noktayi cok net bir sekilde ifade ediyor; geri kalmis ulkeler icin buyuk ornek teskil ediyor.

LGBTI Haklarinin ve LGBTI bireylerin gorunurlugun yayildigi ve escinsel evliliğin yasallaşttığı ülke sayısı her geçen gün artıyor:

Kanada: Aralık 2004’te Kanada Anayasa Mahkemesi, eşcinsel evliliklerin anayasaya uygun olduğunu kabul etti. Temmuz 2005’te Senato’nun da kabul etmesiyle kanun yasalaştı.

Halen Kanada’nın her yerinde eşcinsel evlilikleri yasal kabul ediliyor. Hükümet evlilikler için ikamet zorunluluğu koymuyor ancak bu Kanada’da yapılan bir evliliğin diğer ülkelerde kabul edileceği anlamına gelmiyor.

Hollanda: Hollanda’da eşcinsel çiftler evliliğin yanı sıra her türlü yasal hakka da sahip bulunuyor.

Belçika: Belçika 2003’te eşcinsel evliliklerini yasal olarak kabul eden ikinci ülke oldu. 2006’dan beri gay ve lezbiyen çiftler, çocuk evlat edinme hakkını da kazanmış durumda.

İspanya: İspanya 2005 yılında mevcut evlilik yasasına yeni bir cümle ekleyerek eşcinsel çiftlere de normal çiftlerin sahip olduğu bütün yasal hakları verdi.

Norveç: Eşcinsel evlilik Mayıs 2008’de kabul edildi.

Güney Afrika: Güney Afrika, 30 Kasım 2006’da eşcinsel evlilikleri yasallaştırdı. Ülke, dünya çapında eşcinsel çiftlere en kapsamlı hakları tanıyan anayasalardan birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri: Amerika’da kanunlar her eyalette farklı işliyor. Bunun sonucu olarak eşcinsel evlilikler şu an sadece Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont ve Maine’de yasal olarak gerçekleştirilebiliyor.

New Hampshire valisi de kısa bir süre önce dini kurumların korunması sağlandığı sürece eşcinsel evlilikleriyle ilgili yasayı imzalayabileceğini açıkladı. New York eyaleti ise başka bir yerde gerçekleştirilmiş evlilikleri yasal olarak tanıyor.

Eşcinsel evlilikleri kısa bir süre öncesine kadar Kaliforniya’da da geçerliydi. Ancak Kasım 2008 tarihinde yapılan seçimlerde geçirilen “Prop8” tasarısıyla, çiftler bu eyaletteki yasal haklarını kaybettiler.

Fransa: Eşcinsel evlilik yasal değil. Fakat gey çiftlere birçok sosyal, yasal ve finansal haklar tanıyan Sosyal Beraberlik Paktı var. Birçok eşcinsel çift bu haktan faydalanıyor.

Danimarka: Eşcinsel partnerleriyle yaşayanlar, evli çiftlere tanınan hakların çoğundan yararlanabiliyor.

Portekiz: Cumhurbaşkanının muhafazakar, kilisenin düşüncelerinin hakim olduğu bir ülke olmasına rağmen LGBTT hareketi ve sosyalistlerin verdiği mücadele sonucunda eşcinsel evliliği Mayıs 2010’da yasallaştı. Kürtaj hakkı da benzer mücadelelerle 2007 yılında yasal olarak kabul edilmişti.

Andorra, Avustralya, Kolombiya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İsrail, Lüksemburg, Yeni Zelanda, Portekiz, Slovenya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Arjantin, Brezilya ve Meksika’nın bazı eyaletleri eviçi partnerlik ve kayıtlı partnerlikle evliliğin getirdiği yasal hakları eşcinsel çiftlere sunmaktadır.

Latin Amerika’da da eşcinsel evliliklerin yasallaşması yolunda önemli adımlar atılıyor. Meksika’nın başkentinin olduğu Mexico City eyaletinde eşcinsel evliliğini yasallaştıran bir yasa tasarısı eyalet meclisinden geçti. Medeni kanun, evliliği bundan böyle bir erkek ile bir kadın arasındaki bir müessese olarak değil iki kişi arasındaki bir müessese olarak tanımlayacak.

Brezilya ve Arjantin’de eşcinsel evlilik henüz yasal değilse de LGBTT hareketi evlenme hakkını yakında kazanacak gibi duruyor.

Ekvador ve Kolombiya’daki birkaç kentte eşcinsel birlikteliklerine izin veriliyor. Uruguay’da eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine de izin veriliyor.

Haber Editoru: Ga-Ga Team (Shortbus Movement)

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s