Cinsiyetci Önerileri ve LGBTI Yonelimler Icin `Sagliksiz bir Benlik algisi…Tercih…` gibi Söylemleriyle Dikkatleri Üzerine Çeken Kıbrıs Gazetesi Yazarlarından Psikolog Ayla Kahraman`a Kınama

Pazar günü Kıbrıs Gazetesi’nde yayınlanan “Siz Sorun Psikolog Ayla Kahraman Yanıtlasın” adlı köşesinde Ayla Kahraman’ın özellikle LGBTI bireyler ile ilgili son derece yanlış bilgi ve yönlendirmelere ve de yanlış terminolojilere yer vermesi çeşitli İnsan Hakları Savunucuları, Cinsiyet Eşitliği ve LGBTI Hakları üzerine çalışan sivil toplum aktivistleri ve örgütlerini harekete geçirdi.

Hakkında, çalıştığı kliniklerde kişilere son derece cinsiyetçi önerilerde bulunduğu şeklinde söylentilerin de olduğu Klinik Psikolog Kahraman’ın eşcinselliği “sağlıksız bir benlik algisi”, “onemli bir sorun” ve “tercih” olarak nitelediği köşesine buradan ulaşabilirsiniz.

Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü Konu ile İlgili Basın Bildirisi Sundu

Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü yayımladığı basın bildirisinde, Pazar günü Kıbrıs Gazetesi’nde yayınlanan “Siz Sorun Psikolog Ayla Kahraman Yanıtlasın” adlı köşesinde Ayla Kahraman’ın yanlış bilgi ve yönlendirmeler yaptığını söyleyerek, hem Kıbrıs gazetesini, hem de Ayla Kahraman’ı toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa ve şiddete karşı daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet etti. Açıklamanın tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

“25 Eylül 2011 Pazar günü yayınlanan “Siz Sorun Psikolog Ayla Kahraman Yanıtlasın” sayfanız son derece tehlikeli bireysel ve toplumsal etkileri olabilecek yanlış bilgi ve yönlendirmeler içermiştir. Sayın Ayla Kahraman, kızının eşcinsel bir ilişkisi olduğunu söyleyen bir anneye, bunun bir “karmaşa,” “uç nokta,” ve “ergenlik dönemindeki gelişimsel sorunların tetiklediği” çözülmesi gereken “önemli” bir “sorun” olduğunu salık vermiştir. Böyle bir yaklaşım, söz konusu gencin ve genel olarak LGBTQ (lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel/transgender, kuir) bireylerin ruhsal ve fiziksel bütünlüklerine karşı ciddi bir saldırı teşkil etmekte, ayrımcılık ve insane hakları ihlallerine yol açmaktadır.

Sayın Ayla Kahraman’ın sayfasını bir süredir dikkatle takip etmekteyiz. Geleneksel, erkek egemen ve heteroseksist değer ve davranışları, toplumsal cinsiyete dayalı baskı ve ayrımcılığı teşvik eden önerilerini daha önce de defalarca kamuoyu önünde (Radyo Mayıs’ta yayınlanan “İsmi Lazım Değil” programında) eleştirmiş, kendisiyle de birebir bağlantıya geçerek önerdiği yaklaşımların neden sorunlu ve tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Ancak kendisi bu eleştirileri şiddetle reddetmiş, bu son yazısında da göründüğü gibi toplumsal cinsiyete dayalı baskı ve ayrımcılığın sözcüsü olmaya devam etmiştir.

Eşcinsellik konusunda benimsenmesi gereken tutum Sayın Ayla Kahraman’ın veya başkasının kişisel düşünce veya inanışına bağlı olamaz. Bu bir mutlak insan hakları meselesidir. Ayla Hanım’ın mensubu olduğu meslek grubu 1970’li yıllarda, Dünya Sağlık Örgütü ise 1993 yılında eşcinselliğin bir hastalık veya sorun olmadığını beyan etmiştir. Eğitim aldığı ve uzun yıllar hizmet verdiği Türkiye’de daha geçen yıl Türkiye Psikologlar Derneği “Eşcinsellik bir hastalık değil toplumun çoğunluğunu oluşturan heteroseksüellik gibi bir yönelimdir. Aksi yönde düşünce ancak kişisel inanış olabilir. Kişisel inanış toplum ile paylaşıldığı andan itibaren bazı sorumlulukları doğurmaktadır” açıklamasını yapmıştır. Ayla Hanım’ı bu sorumluluğu fark etmeye ve buna uygun bir tutum sergilemeye davet ediyoruz. Bireyleri kendi doğalarına ters düşen bir şekilde geleneksel toplumsal cinsiyet kalıplarına girmeye zorlamak Ayla Hanım’ın yapmaya çalıştığının aksine çok ciddi fiziksel, psikolojik ve toplumsal sorunlara sebep olacaktır.

Kıbrıs Gazetesi’ni de sadece “Siz Sorun Psikolog Ayla Kahraman Yanıtlasın” sayfası açısından değil, genel yayın anlayışı çerçevesinde toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete karşı daha duyarlı ve dikkatlı olmaya davet ediyoruz.

Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü” (27.09.2011)

Ga-Ga Team (Shortbus Movement)

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s