ILGA Akdeniz Ağı Kuzey Kibris`ta iki erkeğin “doğaya aykırı cinsi münasebet”le suçlanarak gözaltına alınmasına eleştiren bir mektup gönderdi.

Geçen sene ilk toplantısını Guney Kibris`ta gerceklestiren, Malta, Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk ve Kıbrıs (Kuzey ve Guney) LGBTQI Örgütlerinden oluşan ILGA Akdeniz Ağı, KKTC devletine ve devlet yetkililerine hitaben gönderdikleri mektupta KKTC Kanununlarının Avrupa Birliği Mevzuatına uyumlu hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Mektubun Tamamı:

20 Temmuz 2011 tarihinde iki erkek “doğaya aykırı cinsi münasebet”le suçlanarak gözaltına alındı ve mahkemeye çıkartıldı.

Kuzey Kibris`ta yürürlükte olan Ceza Kanunu 154’üncü Fasıl 171’inci Maddeye göre “doğa kurallarına aykırı olarak herhangi bir kişi ile cinsi münasebette bulunan bir erkek veya bir erkeğin kendisi ile cinsi münasebette bulunmasına izin veren herhangi bir kişi, ağır bir suç işlemiş sayılıyor ve bu suç için yasada 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor”.

Kıbrıs Gazetesi’nde yer alan habere göre, polis erkeklerden birini kaldığı otelde diğerini ise bir parkta tutukladı. Kıbrıs Türk polisi, A.K. ve H.K.’nın Lefkoşa şehrinde bulunan bahsi geçen otelde “doğya aykırı cinsi münasebet”te bulunduklarını iddia etti. Polis iki erkeğin komşulardan gelen şikayetler üzerine tutuklandığını öne sürdü. Polis bunlara ek olarak sanık A.K.’ya yönelik “eve erkek getirdiği” yolunda daha önce de şikayetler alındığını söyledi.  Hakim Fatma Senol suçlanan iki erkeğin bir gün gözaltında kalmasına karar verdi.

Güney Kibris`taki LGBTQI bireyler İngiliz sömürge dönemine dayanan ayrımcı yasalardan Avrupa’daki benzer mevzuata sahip pek çok başka ülkede olduğu gibi AB uyum süreci esnasında kurtulmuştu. Maalesef Kuzey Kıbrıs’taki kanunlar hala yürürlükte. Kuzey’deki LGBTQI bireyler mevcut kanunların İngiliz sömürge dönemindekiler kadar sert olmadığını ancak erkek erkeğe cinsel ilişkilerin hala suç teşkil ettiğini ve bundan dolayı korku duyduklarını belirtiyor.

Malta, Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk ve Kıbrıs’ta bulunan LGBTQI örgütleri KKTC kanunlarının AB mevzuatına uyumlandırılması sürecinde en temel insan haklarından biri olan cinsel yönelim üzerine mevcut yasaların değiştirilmesi için mücadele veren Homofobi Karşıtı İnisiyatif  – HOKİ’ye (Initiative Against Homophobia) destek vermektedir.

Bu iki erkeği gözaltına alma ve yaşadıkları toplum içerisinde ciddi bir aşağı görülme yaratacak şekilde isimlerini kamuoyuna ifşa etme yönündeki eylemlerini kınıyoruz. Aynı zamanda erkekler arasındaki eşcinselliği “doğaya aykırı cinsi münasebet” ve buradan doğru ciddi bir suç olarak değerlendiren böylesi bir yasayı, özellikle geçtiğimiz süreçte lezbiyen, gey, biseksüel medeni haklarının insan hakları olarak kabul edilmesi yönünde rapor ortaya koyan BM beyanı temelinde kınıyor ve insanlık dışı olarak tanımlıyoruz!

Malta, Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk ve Kıbrıs’ta bulunan LGBTQI örgütleri sadece eşcinsellik ve hemcinsler arası ilişkilerin cezalandırılmasını kınamakla kalmayıp aynı zamanda KKTC’deki HOKİ hareketinin yasayı değiştirip vatandaşların korku duymaksızın kendi yönelimini yaşayabileceği bir toplum yaratma yönündeki mücadelesini aktif olarak desteklemektedir.

Haber Editoru: Ga-Ga Team (Shortbus Movement)

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s