20 Temmuz 2011 günü, Lefkoşa’da iki erkek, “doğaya aykırı cinsi münasebet”te bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınmalarının ardından mahkemeye çıkarılarak tutuklandı.

5 yıla kadar hapis cezası öngören kanun kapsamında süren soruşturmada, “Ben bekâr bir adamım” diyen zanlı A. K., kendisine iftira atıldığını söylerken, zanlı H. K., tutuklama talebine itiraz etmedi.

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre, polis, tutuklanan erkelerden birini ikamet ettiği pansiyondan diğer erkeği ise parkta gözaltına aldı. KKTC polisi, mahkemece tutuklanan A. K. ile H. K.’nin Lefkoşa’da surlar içinde faaliyet gösteren bir pansiyonda “doğaya aykırı cinsi münasebet”te bulunduklarını iddia ediyor.

Komşular eve erkek getiriyor diye şikâyet ettiler!

İki erkeği komşuların şikâyette bulunmaları üzerine gözaltına aldığını belirten polis, zanlı A. K.’nın, daha önce de “eve erkek getirdiği” gerekçesiyle şikâyet edildiğini söyledi. Zanlı A. K. ise mahkemede, “Ben bekâr bir adamım, iftira ediyorlar” diye konuştu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Fatma Şenol’un huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında iddia makamı Başsavcılık adına Savcı Aliye Özçınar ve zanlı iki erkek şahsen hazır bulundu. Mahkeme, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Ercan Atasay’ı tanık olarak dinledi.

“Doğaya aykırı cinsi münasebette bulunma suçu işlediler”

Polis memuru Ercan Atasay, zanlıların 20 Temmuz 2011 tarihinde Lefkoşa’da, ‘doğaya aykırı cinsi münasebette bulunma’ suçunu işlediklerini söyledi. Zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın devam ettiğini belirten polis memuru Atasay, zanlıların poliste 1 gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Ben bekâr bir adamım”

“Ben bekâr bir adamım” diyen zanlı A. K., kendisine iftira atıldığını söylerken, zanlı H. K., tutukluluk talebine itiraz etmedi. Bunun üzerine Yargıç Fatma Şenol, zanlı iki erkeğin 1 gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

5 yıla kadar hapis cezası öngören kanun!

KKTC’de Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 171’inci maddesine göre, doğa kurallarına aykırı olarak herhangi bir kişi ile cinsi münasebette bulunan bir erkek veya bir erkeğin kendisi ile cinsi münasebette bulunmasına izin veren herhangi bir kişi, ağır bir suç işlemiş sayılıyor ve bu suç için yasada 5 yıla kadar hapislik öngörülüyor.

“Yasal baskıyı yoğun bir şekilde hissediyorsunuz”

İngiliz sömürgesi döneminden kalma, cinsel eğilime yönelik ayrımcılık öngören söz konusu yasadan Güney Kıbrıslı eşcinseller, AB sürecinde kurtulmuşlardı. Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne katılımı öncesinde, cinsel eğilime karşı ayrımcı yasalara sahip olan Güney Kıbrıs’ın, tüm dini ve siyasi tepkilere rağmen, katılıma çok kısa süre kala söz konusu bu düzenlemelerini AB müktesebatına paralel olarak uyarladığı biliniyor. Kuzey Kıbrıslı eşcinseller, daha önce, İngiliz sömürge döneminden kalma yasaların eskiden olduğu gibi günümüzde güçlü bir yaptırım gücünün bulunmadığını, ancak yine de erkek erkeğe ilişkiyi cezaya tabi tutan yasadan dolayı kendilerini güvende hissetmediklerini ifade etmişlerdi.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, temel insan hak ve özgürlüklerinden biri olan cinsel yönelimle ilgili söz konusu bu yasanın, KKTC yasalarının AB yasalarına uyumlu hale getirilmesi süreci içinde, en kısa sürede yeniden düzenlenmesi için mücadele ediyor. Cinsel Ayrımcılığı İzleme Komitesi 2006’nın Mayıs ayında, KKTC’deki Ceza Yasası’nın bazı maddelerinin değiştirilmesi için hükümetçe girişim başlatılmış ama dönemim seçim ve hükümet krizi nedeniyle çalışmalarını yürütememişti. Homofobi Karşı İnisiyatif Derneği 2008 yılında Ceza Yasası Değişiklik Önerisi`ni Meclis Başkanlığına sunmuştu.

KaosGL

21 Temmuz  HOKI

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s