ULUSLARARASI GEÇİŞ DÖNEMİNDE ADALET MERKEZİ ‘KIBRIS’TA GEÇMİŞLE YÜZLEŞMEK’ TEMALI BiR DİZİ FİLM GOSTERİMİ VE PANEL DÜZENLEYECEK

Tamamı Lefkoşa ara bölgede yer alan Fulbright Merkezinde gerçekleşecek olan etkinlikler Kıbrıs’ta geçmişle nasıl yüzleşildiği üzerine odaklanacak.

Etkinliklerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

8 Mart Salı, 20.00

Film Gösterimi

Kuzey İrlanda’ya ilişkin ‘Five Minutes of Heaven’ adlı film gösterimi ardından Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Profesör Costas Constantinou tarafından yürütülecek bir tartışma gerçekleştirilecektir.

***

9 Mart Çarşamba, 20.00

Film Gösterimi

Panicos Chrysanthou ve Derviş Zaim’in ortak filmi olan Parallel Yolculuklar adlı film gösterimi ardından film yönetmeni Panicos Chrysanthou tarafından yürütülecek bir tartışma gerçekleştirilecektir.

***

10 Mart Perşembe, 19.30

Panel

Kıbrıslıların Kıbrıs’taki çatışmanın mirasıyla nasıl yüzleştikleri konusunda bir panel gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuşmacılar “İstikrarlı, demokratik bir topluma geçiş yapabilmek için geçmişin şiddetiyle yüzleşmeye gerek var mıdır? Geçmişle yüzleşmek uzlaşmayı baltalar mı, güçlendirir mi?” gibi sorulara yanıtlar arayacaklardır.

Konuşmacılar:

Prof. Dr.  Niyazi Kızılyürek (Kıbrıs Üniversitesi)

Doç. Dr. Rebecca Bryant (ODTÜ Kuzey Kıbrıs kampüsü)

Yrd. Doç Dr. Nicos Trimikliniotis (Lefkoşa Üniversitesi)

Christos Eftymiou:  İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi Koordinatörü

Rezervasyonlar için lütfen Andrea Nicolau (eposta: anforevents@gmail.com tel: +357.99935683) ya da Umut Bozkurt’a  (tel: +90.5338701503) ulaşınız.

Haber Editoru: Ga-Ga Team (Shortbus Movement)

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s