HOKI Hosts ILGA Europe`s “Different Families, Same Love” Exhibition in northern part of Cyprus

27.01.2011

The Initiative Against Homophobia Association (HOKI) has hosted ILGA-Europe’s photo exhibition of “Different Families, Same Love” in the northern part of Cyprus in January 2011. The exhibition took place on 4th January through 9th January in Atölye Cadı Kazanı Café, an art café, in Nicosia. The place was a good spot for the exhibition since it also attracted the attention of regular café visitors in addition to those who visited the exhibition intentionally.

The owner of the café informed the Initiative Against Homophobia Association that people who happened to go to the café during the exhibition period were interested in knowing what the exhibition was about. The opening took place at 7.30pm with the participation of Initiative Against Homophobia Association members, Accept-LGBT Cyprus members, other guests and some major media organizations including BRT which is the government’s TV channel in Northern Cyprus, and some newspapers. The exhibition was shown on the news on BRT with a very positive outlook which has been a great success for a very conservative country when it comes to LGBT issues. It has also been a very important event since it has informed a number of people that issues of LGBT people are not limited to abusive behavior from the community, but there is much more to that.

The Initiative Against Homophobia Association is looking forward to host the exhibition in some other regions and especially in some universities in the northern part of Cyprus in order to reach out more people.

Source: ILGA Europe

ILGA Avrupa`nin “Farkli Aileler, Ayni Sevgi” Sergisi Kuzey Kibris`ta

27.01.2011

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’nin Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği (ILGA-Avrupa)’nın da desteği ile düzenlediği “Farklı Aileler, Aynı Sevgi” adını taşıyan fotoğraf sergisi Kuzey Kibris`ta da  gerceklestirildi.

Dernekten yapılan açıklamada; İnisiyatif olarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarına karşı mücadele edilmesi, homofobi, bifobi ve transfobinin engellenmesi, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender bireylerin temel evrensel hak ve özgürlüklerinin korunması ve bu konularda duyarlılığın artırılması yönünde etkinlikler  gerçekleştirmeye çalışıldığı ve serginin de  bu çalışmalar çerçevesinde bir adım olduğu  belirtildi.

Açıklamada ILGA-Avrupa’nın bu sergiyi gerçekleştirmekteki amacının yönelimi ve cinsiyet kimliği ne olursa olsun bireylerin eşit aile haklarına sahip olduğuna vurgu yapabilmek olduğu ifade edildi. Birçok Avrupa ülkesinde, bu ailelerin ya tanınmamakta ya da yasal olarak ayrımcılığa uğradığı belirtilen dernek açıklamasında serginin amacının, bu ailelerin ne gibi ayrımcılıklara uğradığını göstermek ve böyle bir ayrımcılığın sosyal olarak kabul edilmesine itirazda bulunmak olduğuna dikkat çekildi.

ILGA-Avrupa’nın “Farklı Aileler, Aynı Sevgi” sergisi orijinal olarak poster ve ilan panosu kampanyası olarak 2008 ve 2009 yıllarında Avrupa genelinde başlatıldı. 2010 yılından itibaren sergi aile hakları hakkındaki farkındalığı artırmak için Avrupa ülkelerini dolaşıyor.

Kaynak: ILGA Europe

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s