Kuzey Kibris`in Kayitli Ilk LGBTI Haklari ile Ilgili Calismalar Yuruten Dernegi HOKI ile DAU  Isbirliginde LGBTI Bireylerin Sorunlari ve Haklari Uzerine Yeni Bir Panel Daha Gerceklestirildi: GORUNUR VE ESIT!

05.02.2011

Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, “Görünür ve Eşit: Biyolojik, Politik ve Pisikososyal Perspektiften Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transseksüel (LGBT) Bireyler” konulu panel düzenlendi. Yeşil Salon’da gerceklesen panelde, Dr. Kerem Terali, Enver Ethemer ve Psikolog Ziliha Uluboy  konuşma yaparak, katılımcıları “Homoseksüel Doğmak”, “Yasal ve Siyasal Perspektiften LGBT Bireyler” ve “Pisikolog, Pisikoloji ve  Bireyler”  konularında bilgilendirdiler ve katilimcilarin sorularini yanitladilar.

Escinsellik doganin bir parcasidir

Dr. Kerem Terali,  dünyada heteroseksüellerin yanı sıra yüzde 5 oranında da homoseksüel olduğunu ve eşcinselliğin bir hastalık olmadığını uzun yillar once bilimsel olarak kanitlandigini ve literature gectigini vurguladı.

Enver Ethemer, LGBT bireylerinin KKTC’de hiçbir hakka sahip olmadığını belirterek, “Koruyucu yasa olmadığı için, LGBT bireylerinin hakkı yok” dedi. Psikolog Ziliha Uluboy ise cinsiyetin doğuştan belirlendiğini ve cinsel yönelimi değiştirilebilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmadığını anlatarak, “Bu bireyler, dışlanma, kabul görmeme gibi sorunlardan bunalıma bağlı depresyon geçirip, uzman doktora başvuruyorlar”diye konuştu.

Ayirimcilik baski altinda yasamaya surukluyor

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Nurten Kara, amaçlarının, toplumda haklarını diğer toplum bireylerine oranla eşit kullanamayan grupları, toplumda görünür hale getirmek olduğuna vurgu yaparak, “Toplumda baskı altında tutulan sindirilmemiş, dışlanmış, damgalanmış toplum bireyleri ve grupların, etnik kökene, sınıfsal eşitsizliğe ve toplumsal cinsiyete bağlı ayrımcılıklar söz konusu” dedi.

Nurten Kara, düzenlenen panelde, öğrencilerine, toplumda, cinsiyete bağlı olarak LGBT gibi bireylerin, doğuştan gelen özelliklerinin, toplum tarafından baskılanmamasi gerektigini ve bu bireylerin biyolojik, politik ve pisikososyal açıdan görünür hale gelmelerinin sağlanması gerektigini anlatmak istediklerini de dile getirdi.

Haber Editoru: Ga-Ga Team (Shortbus Movement)

About shortbusmovement

SHORTBUS MOVEMENT is a civil society initiative consists of Human Rights activists whose roles and positions change during each activity. SHORTBUS is a team of dedicated volunteer individuals who believe that all people are equal, irrespective of sexual orientation, gender identity, sex or any other status. The group’s center is located in northern part of Cyprus and they aimed to support all the individual or organizational activities of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex (LGBTI) people of Turkish Community of Cyprus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s